🌸 Jar je tu, tak sa poďme hrať! Zľavy až 30 % rozkvitli v kategórii “Hravá jar”. 🌸

Tipy na domáce aktivity s deťmi podľa Montessori princípov

 

Výchova podľa princípov talianskej lekárky a pedagogičky Márie Montessori vyzdvihuje dôležitosť interakcie medzi rodičmi a deťmi. Inými slovami, to najlepšie, čo pre svoje deti môžeme urobiť, je kvalitne strávený spoločný čas. A nejde ani tak o jeho dĺžku, pretože čo si budeme hovoriť, potrebujeme aj svoj dospelácký svet, svoje záujmy a aktivity, ktoré nás naplňujú a dobíjajú nám baterky. Ale ide o kvalitu času, ktorý si pre deti vyhradíme. Aby sme boli s nimi vedome prítomní, pozorovali ich a ponúkali im aktivity odpovedajúce ich aktuálnym schopnostiam a potrebám. A potom už je jedno, či sa s nimi zahráme nejakú hru alebo sa dobre zabavíme pri spoločnej príprave večere alebo dobrodružnom upratovaní izbičky.

Záhradníkom v izbičke

Montessori výchova podporuje priamy kontakt detí s prírodou, čo môže zahrnovať výlety, pozorovanie rastlín alebo zvierat, záhradníčenie alebo skúmanie zaujímavých tvarov, farieb, materiálov aj vôní, ktoré príroda dokáže stvoriť. No áno, ale čo ak je vonku počasie, že by psa nevyhnal? Ani to nevadí! Môžeme si kúsok prírody a pozorovania preniesť aj domov. Skúste s deťmi zasadiť rôzne semienka do priehľadného téglika alebo pohára. Nechajte deti hlinu zavlažovať, napríklad naberaním vody lyžičkou z hrnčeka, a spoločne pozorujte, ako začne rastlinka klíčiť, ktoré semienko vzíde rýchlejšie a aký majú tvar prvé lístky. U priehľadných nádobiek časom uvidíte aj prerastajúce korienky. Ak sú vaši záhradníci ešte príliš malinkí, odporúčame namiesto skutočného sadenia vyskúšať hru Mrkvičky, ktorá je skvelou motorickou pomôckou pre nácvik zastrkávania do rôzne veľkých otvorov, rozvíja koordináciu oka a ruky a logické myslenie.  Zároveň sa tak malí záhradníci trénujú na budúcu prácu na záhrade.
18734-8_edukativni-box--sada-naucnych-hracek--pro-deti-od-2-let-2

Picasso v obývačke

Mária Montessori verila, že ruka je nástrojom ducha. Preto kladie montessori výchova veľký dôraz na manipuláciu, skúmanie, uchopovanie a zapojovanie rúk do procesu učenia a vývoja dieťaťa. To môžete skvele využiť pri akejkoľvek tvorivej činnosti s deťmi, ktorá rozvíja nielen detskú fantáziu, predstavivosť, ale tiež trénuje jemnú motoriku. Skúste využiť rôzne prírodné materiály ako listy, kamienky, šišky alebo sušené fazule, hrach, šošovicu a cestoviny na vytvorenie koláže alebo mandaly, ktorú s deťmi budete skladať na veľkú tácku. Ak budete tvoriť len z kuchynských surovín, upratovanie diela potom jednoducho sfúknete tým, že ho nasypete do polievky. Dve muchy jednou ranou!

Van Gogh v izbičke

Skvelým tipom na využitie prírodných surovín je maľovanie kávou. Dajte jednu, dve alebo tri lyžičky kávy do hrnčeka a narieďte malým množstvom vody. Vzniknú vám tak rôzne odtiene hnedej, ktorými môžete maľovať buď štetcom alebo rovno prstíkmi. Vyskúšajte aj iné prírodné suroviny ako kurkuma, sušená červená repa a mladý jačmeň na vytvorenie pestrejšej palety farieb. Pre svojho budúceho Van Gogha môžete kúpiť aj praktický stojan na farby alebo podložku na tvorenie, ktorá malým kreatívcom pomôže si svoj ateliér lepšie zorganizovať.

18156-11_plysova-velryba-modra-s-miminkem

7502-12_set-teepee-stan-letni-slunce-pro-deti

Párty v kuchyni

Pre montessori pedagogiku je dôležitý nácvik praktických schopností v domácnosti. Aj s malými batoľatami môžete trénovať vkladanie vecí do krabičky, utieranie povrchu handričkou alebo miešanie napríklad suchých cestovín vareškou. Väčšie deti sa moc rady zapojujú do prípravy jedla. K tomu je najlepšou pomôckou učiaca veža, ktorá vášho malého spoločníka dostane do výšky kuchynskej linky. A už vám môže asistovať v miešaní cesta, prípadne jeho rozmazávaní po linke, v krájaní banánov alebo zasnežovaní kuchyne múkou. Príde na to, ako sa zrovna darí. Skúste zapojiť deti aj do prestierania jedálenského stola, zametania alebo premeňte vysávanie na súboj špinožrúta s nájazdom krvilačných omrviniek.  Uvidíte, že tieto ich schopnosti a záľuby raz veľmi oceníte.

Žonglér s písmenami

 

Aby sa vaše dieťatko mohlo stať raz spisovateľom, alebo si samé prečítalo rozprávku, bude potreba najskôr ovládnuť písmená. Keď si všimnete, že sa o ne začína zaujímať, zaraďte ich do vášho hracieho repertoára. Môže vám k tomu pomôcť napríklad sada drevených písmen. Je dobré začať len s niekoľkými písmenkami, tie obťahovať prstom, kresliť ich tvar celým telom do vzduchu alebo napríklad maľovať prstom vodu na papier alebo do piesku. Až pokročia deti v čítaní a písaní na vyšší level, zahrajte sa s nimi skvelú hru Bananagrams, ktorá zaručene vtiahne aj vás.
 

14118-2_svetlo-do-detskeho-pokoje-lampicka-ptacek-s-reproduktorem

Ale teraz už zavrite počítač, zahoďte mobil pod vankúš a nechajte sa deťmi vtiahnuť do ich sveta hier a fantázie!

Zavolajte nám

pondelok - piatok 8:00 - 16:00
Napíšte nám